Czy akcje dobrze chronią przed inflacją?

Czy akcje dobrze chronią przed inflacją?

Tematyka inflacji mocno zdominowała debatę w świecie inwestycyjnym przez ostatnie 12 miesięcy i chociaż odczyty rzędu 5% w skali roku nie robią już na nikim wrażenia, to jednak dalej co chwilę natykam się na głosy, że rychła katastrofa inflacyjna czeka tuż za rogiem. Osobiście pozostaje mi jedynie powtórzyć to, co podczas jednego z czerwcowych webinarów „Strategiczny Poniedziałek” dla naszych użytkowników premium (zobacz też „Strefa Premium DNA Rynków”) mówiłem już w czerwcu.

„Tak, inflacja będzie zapewne wyższa niż w ostatnich latach, ale lwia część takiego otoczenia rynkowego jest już uwzględniona w wycenach, więc kolejne odczyty nie będą dla nikogo przesadną niespodzianką. Ten wątek poruszał rynkami przez pierwszą połowę 2021 roku. Czas według mnie na pozycjonowanie się portfelem pod innego sterującego rynkami. Niestety jeszcze nie wiem, co nim jest, chociaż wiele wskazuje na to, że rynek pracy”

Ja

Chociaż dziś po upływie 2,5 miesiąca od powyższego wydaje się, że faktycznie, to właśnie rynek pracy najmocniej steruje działaniami banków centralnych, to jednak inflacja na wysokich poziomach wciąż regularnie podgryza nasze portfele. Nie wpływa więc może przesadnie na wahania samych rynków, ale bezsprzecznie wciąż wpływa na wartość naszych portfeli. Zacząłem się więc zastanawiać się, czy faktycznie akcje są efektywne w zabezpieczeniu moich oszczędności i natrafiłem na kilka ciekawych danych.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że ogólnie inflacja jest wciąż w długoterminowym trendzie spadkowym. W USA trwa on już od lat 80’tych ubiegłego wieku. Niedowiarkom zaznaczyłem to nawet na poniższym wykresie w swojej dość upośledzonej wersji analizy technicznej. Cała procedura „drukowania pieniądza” (przeczytaj też „Banki drukują pieniądze! Co to w ogóle znaczy?”) trwająca de facto od dekady regularnie podsyca jednak inflacyjnych siewców grozy wieszczących hiperinflację podobną do katastrofy w Republice Weimarskiej, która miała miejsce 100 lat temu. Nie obstawiam takiego scenariusza i nie będę pozycjonował pod niego portfela.

Długoterminowy wykres inflacji w USA

Długoterminowy wykres inflacji w USA

Jednak już scenariusz utrzymania się inflacji na podwyższonych poziomach przez najbliższe lata jest czymś, co biorę pod uwagę, więc naturalnie chcę wiedzieć, jaka klasa aktywów ma szansę najlepiej mnie przed nim ochronić. Na ostatniej konferencji JP Morgan inwestorów ilościowych (quantitative investors) zapytano, jakie według nich klasy aktywów są najefektywniejszym zabezpieczeniem przed inflacją. Blisko połowa wskazała surowce (47%), około 1/3 rynek akcji (27%), a co dziesiąty obligacje skarbowe indeksowane inflacją (10%).

Co jest najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją? Badanie inwestorów JP Morgan

Co jest najlepszym zabezpieczeniem przed inflacją? Badanie inwestorów JP Morgan
Źródło: JP Morgan, FactorResearch

Argumenty przemawiające za surowcami są dość oczywiste i powtarzane od dawna. W końcu rosnące ceny bezpośrednio prowadzą do wzrostu tychże wieloma kanałami. Jednocześnie surowce są bardzo zmiennym aktywem, w które to inwestowania wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku akcji. Oczywiście stanowią one część mojego portfela, ale nie odważyłbym się na zakład all-in surowce. Bardziej interesuje mnie, czy faktycznie akcje mają szansę mnie ochronić. W teorii przedsiębiorstwa mogą łagodzić negatywne skutki wysokiej inflacji w otoczeniu, w jakim funkcjonują poprzez… podnoszenie cen swoich towarów czy usług. Niby wszystko wydaje się więc dość oczywiste. Czy w takim razie dane potwierdzają ten argument i akcje faktycznie stanowią dobre zabezpieczenie przed inflacją?

Jak rynek akcji radzi sobie podczas inflacji?

Średnia roczna inflacja w USA wynosiła w latach 1947-2021 3,4%. Poniżej 0% (deflacja) spadła w około 15% przypadków i przekroczyła poziom 10% tylko w 7% przypadków. W prawie 60% przypadków mieściła się w przedziale <0% do 5%>, a w 20% przypadków w przedziale <5% do 10%>. Dla ogromnej większości dzisiejszych inwestorów z rynków rozwiniętych jedynym doświadczeniem siejącej spustoszenie inflacji jest studiowanie książek. Tak, dla Ciebie rodaku również, bo nawet Twoje doświadczenie z ogromną inflacją w Polsce na przełomie 1990 roku nic nie powie ci o tym, jak należy się wówczas zachować na rynkach finansowych.

Roczna inflacja w USA od 1947 roku

Roczna inflacja w USA od 1947 roku
Źródło: FRED, FactorResearch

Nicolas Rabener z FactorResearch, stworzył cztery klastry inflacyjne za powyższy okres, sprawdzając, jak w określonym środowisku zachowywał się rynek akcyjny. Najniższe stopy zwrotu miały miejsce w okresach deflacji, które zwykle zbiegają się z recesją gospodarczą. Jednak inflacja powyżej 10% nie wydaje się mieć negatywnego wpływu na nominalne stopy zwrotu z giełdy.

Miesięczne NOMINALNE stopy zwrotu z rynku akcji w zależności od panującego w danym miesiącu poziomu inflacji.

Miesięczne stopy zwrotu z rynku akcji w zależności od panującego w danym miesiącu poziomu inflacji.
Źródło: FRED, Kenneth R. French Data Library, FactorResearch

Oczywiście analizowanie w tym wypadku nominalnej stopy zwrotu byłoby idiotyczne, warto więc spojrzeć na zestawienie uwzględniające stopę rzeczywistą. W ujęciu realnym inflacja powyżej 5% drastycznie obniżyła zwroty, podczas gdy inflacja powyżej 10% zasadniczo uczyniła akcje nieatrakcyjnymi.

Miesięczne REALNE stopy zwrotu z rynku akcji w zależności od panującego w danym miesiącu poziomu inflacji.

 Miesięczne REALNE stopy zwrotu z rynku akcji w zależności od panującego w danym miesiącu poziomu inflacji.
Źródło: FRED, Kenneth R. French Data Library, FactorResearch

Rynek akcyjny jednak składa się z wielu branż i sektorów. W końcu nie trzeba inwestować we wszystko na raz. Można wybrać, to co radzi sobie najlepiej, a unikać tego, co radzi sobie najgorzej. Tu dopiero zaczyna się najciekawsza analiza. Gdy inflacja przekroczyła poziomy 10%, to najbardziej dotknięte okazywały się sektory, które miały bezpośredni kontakt z konsumentami indywidualnymi. Przykład? Branża towarów konsumpcyjnych, samochodów, handlu detalicznego itp. Pomimo że teoretycznie mają one wysokie możliwości w dostosowaniu cen do inflacji, to jednak firmy z tych branż mają ewidentne problemy z przenoszeniem podwyżek wprost na klientów. Warto zwrócić jednak uwagę, że problemy z przerzucaniem inflacji na klientów zaczynają się w niektórych wypadkach dopiero przy przekroczeniu bariery 10% inflacji. Niektóre z poniższych sektorów, jak żywność, czy hotelarstwo w otoczeniu inflacyjnym rzędu 5-10% generuje nawet dodatnie stopy zwrotu dla inwestora.

Jakie sektory dawały najgorsze REALNE MIESIĘCZNE stopy zwrotu podczas inflacji na poziomach powyżej 10% oraz w zakresie 5-10%?

Jakie sektory dawały najgorsze stopy zwrotu podczas inflacji na poziomach powyżej 10% oraz w zakresie 5-10%?
Źródło: FRED, Kenneth R. French Data Library, FactorResearch

Wiemy już, czego w takim razie unikać. Na co jednak warto postawić? Oj będziecie żałować, że nie przygotowaliśmy tego tekstu pół roku temu ;). Sektory, które najbardziej skorzystały na wysokiej inflacji, były praktycznie identyczne podczas dwóch ostatnich przypadków wybitnie podwyższonej inflacji. W szczególności był to szeroko rozumiany sektor energetyczny, górniczy i materiałowy.

Jakie sektory dawały najlepsze REALNE MIESIĘCZNE stopy zwrotu podczas inflacji na poziomach powyżej 10% oraz w zakresie 5-10%?

 Jakie sektory dawały najlepsze stopy zwrotu podczas inflacji na poziomach powyżej 10% oraz w zakresie 5-10%?
Źródło: FRED, Kenneth R. French Data Library, FactorResearch

Na pierwszy rzut oka potwierdza to pierwotne przypuszczenia o tym, że najlepszym hedgingiem od większej inflacji są surowce. Jednak wspomniane wcześniej dwa okresy, gdy inflacja faktycznie przekraczała poziomu 10% w USA miały miejsce głównie w sytuacji kryzysów naftowych i silnych wyskoków cen ropy. Świat zmniejsza jednak swoją zależność od paliw kopalnych, więc rozsądne i jak najszersze spojrzenie wymagałoby usunięcia z analizy okresu 1973 – 1986. Czy to cokolwiek zmienia i sektor energetyczny staje się wówczas słabym zabezpieczeniem przed inflacją? Nic z tych rzeczy. Praktycznie te same 10 sektorów nadal dobrze sobie radzi w warunkach wysokiej inflacji, która nie są napędzana głównie cenami ropy.

Jakie sektory dawały najlepsze REALNE MIESIĘCZNE stopy zwrotu podczas inflacji na poziomach powyżej 10% oraz w zakresie 5-10% po wyłączeniu okresu 1973-1986?

Jakie sektory dawały najlepsze stopy zwrotu podczas inflacji na poziomach powyżej 10% oraz w zakresie 5-10% po wyłączeniu okresu 1973-1986?
Źródło: FRED, Kenneth R. French Data Library, FactorResearch

Oczywiście, aby w pełni skorzystać z tej statystyki, niezbędne byłoby umiejętne wyczucie rynku oraz stosunkowo dobry czas wejścia, a także sensowny wybór samych spółek, bo ryzyko specyficzne związane z inwestowaniem w indywidualny podmiot dalej obowiązuje. Cóż z tego, że zdecyduję się na inwestycję w kopalnię X w atrakcyjnym otoczeniu makroekonomicznym, jeśli spółka zostanie rozszarpana przez jakąś legislację?

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: